Pokud od nás chcete štěňátko, přečtěte si nejdřív prosím tenhle článek. :)

 

    Cílem naší chovatelské stanice je chov zdravých, aktivních psů s velkým nadšením do práce a vyrovnaným temperamentem. Ačkoli exteriér je pro nás také důležitý, na povahovou a pracovní stránku klademe výrazně větší důraz. Pokud tedy toužíte po zaručeném šampiónovi krásy, určitě pro vás nejsme ti praví. :)

 

Pár bodů k zamyšlení:

    - Toller žije v průměru 12 – 14 let. I když je to klišé, zkuste si představit, co budete dělat za deset let. Slučuje se tahle představa s vlastnictvím psa?

Z toho vyplývá i zakoupení psa pro dítě. Tím nemyslím jenom pětiletého potomka, který touží po interaktivním plyšákovi (a kterému bych tollera určitě nedoporučila), ale především pro toho dvanácti – patnáctiletého, který už se, s trochou pomoci, o psa obvykle dokáže postarat sám. Co přesně se ale se psem stane, až dítě ukončí střední školu a rozhodně se třeba jít studovat vysokou? Vezme si psa s sebou nebo ho nechá doma vám? A jste ochotni (a schopni) se o psa sami postarat? Tím neříkám, že to nutně znamená, že mu psa pořizovat nemáte – mně samotné tuhle důvěru rodiče u prvního psa projevili a když jsem se stěhovala do Prahy kvůli univerzitě, pes se stěhoval se mnou. Je to jenom faktor, který je třeba brát v potaz.

    - Pes je drahá záležitost. Cena štěněte je ve srovnání s celým životem psa minimální částka.

    - Chováme pouze psy s průkazem původu (PP). Není to proto, že na tom rejžujeme těžké prachy (haha) ani kvůli tomu, že se nám líbí mít psa, co má delší a honosnější jméno než my. Je to proto, že máme 1) jistotu, že kupujeme a prodáváme opravdu to plemeno, které chceme. 2) U jeho předků proběhla kontrola alespoň těch dědičných chorob, které můžeme v současné době ovlivnit, čímž se 3) pravděpodobnost výskytu některých dědičných chorob rapidně snižuje.

    - Z předchozího bodu vyplývá následující – nepodporujeme chov psů bez průkazu původu žádným způsobem. Z toho důvodu trváme na tom, aby takové potomky neprodukoval ani náš odchov. Pokud plánujete chov „levných“ štěňat, protože kvůli jednomu vrhu přece nebudete svou fenu/psa uchovňovat, štěňátko z naší CHS pro vás není to pravé.

    - Zodpovědný chov s sebou nese mnoho úskalí, mimo jiné nedostatek informací. Především u hojně diskutované dysplazie kyčelního a loketního kloubu je těžký nedostatek dat, se kterými by mohli chovatelé pracovat. Proto budeme velmi rádi, pokud každý majitel našeho štěňátka nechá svého psa na tyto choroby (DKK a DLK) otestovat. Ať už budete chtít svého psa uchovnit nebo ne, je to pro vás užitečná informace (kvůli sportovním aktivitám, ale i jednoduchému běhání do schodů nebo skákání na postel) a nám tím hodně pomůžete.

    - Retrieveři obecně jsou velmi kontaktní psi, kteří potřebují trávit hodně času se svým pánem. V principu nemáme nic proti tomu, aby pes bydlel výlučně na zahradě, ale v takovém případě se mu musí majitel alespoň pár hodin denně intenzivně věnovat. A i tak je ideální, aby na zahradě nebydlel sám. :)

    - Návštěvy. Štěňátka jsou naše zodpovědnost a my doufáme, že se nám podaří najít majitele, u kterých se budou mít dobře. Samozřejmě se dá ledacos poznat po e-mailu nebo při osobním rozhovoru, ale nic nenahradí přímou návštěvu. Tím nechci říct, že vás budeme doma přepadávat uprostřed noci s baterkou a kontrolovat, jestli psa náhodou zrovna netýráte ve sklepě. Předpokládáme, že jsme vybrali pro naše štěňátka dobře, a tohle je jen způsob, jak se o tom ujistit – přece jenom vás ještě vlastně neznáme. :) A navíc doufáme, že každou návštěvu spojíme se společným výletem, ukázkou výcviku nebo prostě povídáním o zrzavcích. :-)

    - Tolleři (obzvláště ti naši :) jsou velmi aktivní psi. Budete mít čas, chuť a sílu se mu každý den věnovat, vymýšlet pro něj hry a cvičení nebo se jen tak procházet po okolí a do omrzení mu házet míček?

    - A na závěr – jste ochotní se svým zrzavcem prožít pročůrané koberce a rozkousané silonky na začátku, neposlušnosti v pubertě, váš tenisový loket z házení míčků v dospělosti, jeho nemoci ve stáří a také mu jednou zajistit klidný a důstojný odchod?

 

    Pokud jste dočetli až sem a stále od nás chcete štěňátko, pak nám neváhejte napsat! :)

 

A abychom neměli jenom nároky, tady je výbavička, kterou dostane štěňátko s sebou:

  • Řádnou kupní smlouvu (předem k prostudování)

  • Průkaz původu FCI

  • Europas

  • Štěně bude min. 3x odčervené, očkované a bude označeno mikročipem.

  • Základní výbava do začátku: obojek, dečka vonící po mamince, hračka a krmení, na které bylo zvyklé.

  • Štěněcí "manuál" s radami do začátku ohledně výchovy, výcviku a krmení.

  • Celoživotní chovatelský servis – pokud budete s čímkoli potřebovat pomoct, můžete se na nás obrátit. Stejně tak my budeme rádi za všechny fotky a zážitky s vaším tollerem, o které se s námi podělíte.

  • Štěňátka vyrůstají s námi doma přímo v bytě, jsou tedy od malička v kontaktu s ruchem v domě, zvonky, lidmi a hlukem z ulice. Zároveň mají při dobrém počasí celodenní výběh na balkón a když povyrostou, tráví celé dny na zahradě. Seznámí se s cestováním autem, jinými zvířaty a malými dětmi.